Ana SayfaSAĞLIKBir Şeye Çarpmadan Çürük Oluşmasının Nedenleri

Bir Şeye Çarpmadan Çürük Oluşmasının Nedenleri

Ne zaman bir şeye çarpsanız (acıtsa da acıtmasa da) çürük oluşabilir. Genellikle, o çürüğün neden kaynakladığını bilirsiniz. Peki ya birdenbire ortaya çıkan morluklar?

Çürük temel olarak cildinizin altındaki kan lekeleridir. Ne zaman gerçekten sert bir şeye çarpsanız, kan damarlarınız zarar görebilir. Bu hasar az miktarda kanın damardan dışarı sızmasına neden olur. Bu küçük kan birikintisi cilt altında renk bozulmasına neden olarak sarı, mavi, siyah, mor veya kahverengi lekelere neden olur. Herkeste morluk olabilir, ancak bazı insanlar daha kolay morarır; yaşlı insanlar gibi. Yani ‘düzenli’ bir morluk, kan damarlarınızdaki hasardan kaynaklanır. Ama ya hiç bir şeye çarpmazsan? Bu açıklanamayan morluklara ne sebep olur?

Vitaminler
Bu açıklanamayan renk değişimlerinin açıklamalarından biri vitamin eksikliğidir. Vücudunuzun vitamin seviyeleri düşükse, kanınızı etkiler. C vitamini, B12 veya K gibi vitaminler kanınıza bağlıdır. C vitamini demir depolanmasını sağlar ve B12 vitamini ile birlikte kansızlığı önlemeye yardımcı olur. C vitamini ve B12 seviyeleriniz düşükse daha kolay morarırsınız. K vitamini kanınızın pıhtılaşmasına neden olur. Kan pıhtılaşması, kan damarlarınızın yaralandığında çok fazla kan kaybetmemesini sağlar. Kanınız çok iyi pıhtılaşmazsa, daha fazla morarma yaşarsınız çünkü hasarlı kan damarlarınızdan daha fazla kan çıkacaktır.

İlaç tedavisi
Gizemli morluklarınızın bir başka açıklaması da ilaçlar. Tromboz tedavisi için kan sulandırıcı kullandığınızda, bu tür ilaçları almayan birine göre daha fazla morarma yaşarsınız. İlacınızla birlikte gelen ilaç prospektüsünü okursanız, bunun sizi morarmaya daha yatkın hale getirip getirmediğini öğrenebilirsiniz; morarma yan etki olarak sıralanacaktır.

İlaç kullanmıyorsanız ve hala birdenbire ortaya çıkan morluklardan endişe ediyorsanız, doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler