Ana SayfaSAĞLIKDİŞ BAKIMIKaranfilin Sağlık İçin 4 Önemli Yararı

Karanfilin Sağlık İçin 4 Önemli Yararı

Karanfil, yemeğinize biraz ekstra lezzet vermek için farklı yemeklerde kullanılabilir. Peki bu güçlü aromalı baharatı yemeklerinize eklemenin sağlığınız için de faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Aşağıda listelenen bu sağlık faydalarından dördünü bulacaksınız.

Karanfil nedir?
Karanfil küçük, kurutulmuş çiçek tomurcuklarıdır. Bu tomurcuklar karanfil ağacından geliyor. Ve en iyi yanı: demir, kalsiyum, A vitamini ve potasyum gibi pek çok vitamin ve besin içerirler. Ancak karanfilin tek iyi yanı bu değil. Bilmediğiniz bazı ekstra faydalar sağlarlar. Solunum Yolları İçin Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

1. Ağrı kesici
Yüzyıllar boyunca karanfil ağrıyı gidermek için kullanılmıştır. Özellikle insanlar diş ağrıları yaşadıklarında. Bunun nedeni, karanfille kokularını veren öjenol adı verilen bir maddedir. Öjenolün narkotik özellikleri vardır. Bu nedenle karanfil ağrınızı hafifletmek için kullanılabilir. Özellikle de dişinizdeki ağrıyı.

2. Antibakteriyel
Diğer bir faydası da karanfilin antimikrobiyal özelliklere sahip olmasıdır. Bu, bakteri veya diğer mikro organizmaların büyümesini durdurabileceği anlamına gelir. Karanfil yağı kullandığınızda, ishale veya yorgunluğa neden olan bazı bakterilerle savaşmanıza yardımcı olabilir. Karanfil içeren gargara kullanan kişilerin ağızlarında daha az bakteri ve bununla birlikte daha az plak bulunur. Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

3. Karaciğer koruması
Karanfil, karaciğer yetmezliğini önlemeye yardımcı olan antioksidanlar (öjenol bunlardan biridir) içerir. İçinde karanfil bulunan bir yemek yerseniz, böbreklerinizin sağlığına katkıda bulunur. Ama ölçülü yiyin! Çok fazla karanfil yediğinizde, aşırı öjenol nedeniyle aslında karaciğerinize zarar verebilir.

4. Kan şekeri
Birkaç yıl önce, araştırmacılar nigerisinin etkisini araştırdılar. Nigericin karanfilde bulunan bir maddedir. Araştırmacılar, bu maddenin insan hücreleri üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğini görmeye çalışıyorlardı. Ve insülin üreten hücrelerin nigerisin yüzünden daha fazla insülin üretmeye başladığı ortaya çıktı. İnsülin ise kan şekerimizi düzenler. Bu, karanfilin kan şekeri seviyenizi de düzenlemeye yardımcı olabileceği anlamına gelir!

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler