Ana SayfaGÜZELLİKKAŞ + KİRPİK BAKIMIKirpik Batması İçin Ev Çözümleri

Kirpik Batması İçin Ev Çözümleri

Kirpiklerin gözün içine doğru dönmesi kirpik batması olarak adlandırılır. Batık kirpik, göz kapağında kırmızı ve iltihaplı sorunlara neden olur. Ayrıca, ışık hassasiyetine de sebep olabilir. Kirpik batması sorunu yaşıyorsanız, evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle sorundan kurtulabilirsiniz.

Trichiasis yani kirpik batması, tekrarlayabilen bir sorundur ve tedavi edilmediği taktirde görme sorunlarına kadar bir dizi probleme neden olabilir.

Kirpik batması için ev ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak, sorun pek çok kez ortaya çıkıyorsa, bir göz doktoruna görünmenizde fayda olabilir.

Sıcak kompres
Her iki saatte bir gözünüze 10 ila 15 dakika sıcak bir kompres koyabilirsiniz. Küçük bir bezi ılık suda ıslatıp, gözünüzün üzerine yerleştirebilirsiniz. Ancak suyun çok sıcak olmadığından emin olun.

Siyah çay poşeti
Siyah bir çay poşetini ılık suda ıslatıp, sıcak kompres olarak kullanabilirsiniz. Siyah çay, ağrıyı, iltihabı azaltma ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Gözünüzde enfeksiyon riskini azaltabilir.

Batık kirpikleri çıkarma
Asla evde batık kirpiği çıkarmaya çalışmayın. Bu bir göz doktoru tarafından yapılmalıdır. Eğer kendiniz kirpiği çıkarmaya çalışırsanız, enfeksiyona sebebiyet verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
471TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler