Ana SayfaHAYATTavaların Şekilleri Neden Bozuluyor?

Tavaların Şekilleri Neden Bozuluyor?

Tavalar bir süre kullandıktan sonra yamulmaya veya dengesiz bir tabana sahip olursa bunun sorumlusu temizleme şekli olabilir. Genellikle tavanın yapıldığı metalden kaynaklandığı sanılır ama gerçek bu değildir.

Sorun: Tavalarınız Çarpık
Woklar ve diğer kavisli pişirme tavalarının yanı sıra, yepyeni pişirme tavalarının çoğu düz bir taban yüzeyine sahiptir. Bu, tavanın, ısı dağılımının eşit olmasını sağlar. Kızartma Tavalarındaki Yanmış Yağlar Nasıl Temizlenebilir?

Bununla birlikte, birçok pişirme tavası sonunda şekilsiz hale gelir. Ve ocakta eşit olarak oturan bir tava yerine, sürekli sallamanız gereken bir tava haline dönüşür. Tavanızı bir yere çarpmıyorsunuz ve hatta yere bile düşürmüyorsunuz ama yine de şekli bozuluyor. Peki neden?

Çözüm: Asla Sıcak Tavayı Durulamayın!
Sorun genellikle sıcak bir tava soğuk su ile karşılaştığında meydana gelir. Metal ısıtıldığında genleşir (fark etmemiz için yeterli değil, fark yaratmak için yeterli) ve soğudukça yavaş ve düzgün bir şekilde eski haline döner. Yanmış Tencere ve Tavayı Ovmadan Kolayca Temizleyin

Sıcak tava soğuk su ile karşılaştığında, metal “termal şok” yaşayabilir, bu kadar hızlı bir şekilde küçülür ve şekli bozulur. Bu yüzden asla sıcak bir tavayı yıkamamalı ve temizlemeden önce oda sıcaklığına soğumaya bırakmalısınız.

Ancak, sıcak tava yıkamanın neden olabileceği tek sorun bu değildir. Ayrıca, tavanın ısıyı iletme şeklini de etkileyebilir, böylece herhangi bir şeyi eşit şekilde pişirmek çok daha zorlaştıracak sıcak ve soğuk noktalar oluşabilir. Yapışmaz Tencere ve Tavalarda Yapılan Büyük Hatalar

Bunlardan dolayı kesinlikle tavanızı sıcakken yıkamayın. Biraz sabredin ve soğumasını bekleyin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler