Ana SayfaHAYATKireçli Musluk, Duş Kapıları ve Duvarlarını Kolayca Temizleyin

Kireçli Musluk, Duş Kapıları ve Duvarlarını Kolayca Temizleyin

Kireçli Musluk, Duş Kapıları ve Duvarlarını Kolayca Temizleyin. Çoğu zaman normal çok amaçlı temizleyiciler kireç ve sabun kalıntısına karşı mücadeleyi kaybeder. Özellikle duşunuzu bir süredir temizlenmediyse musluğunuzu, duş duvarlarını ve kapılarını kireçten arındırmak zor olabilir. Kireç lekesinden kurtulmak için pahalı temizleyiciler satın alabilirsiniz, ancak bu karışım çok daha ucuzdur ve muhtemelen mutfak dolabınızda bulunan malzemelere zaten sahipsiniz.

Kireç
Nerede yaşadığınıza bağlı olarak sert su genellikle duş başlığınızı, duvarlarınızı, kapılarınızı ve musluğunuzda kireç kalıntısı bırakır. Düzenli olarak temizleseniz bile, lekeler ve diğer duş pislikleri normal temizleyiciyle silinemeyen bir kalıntı bırakacaktır. Parlak fayanslarınız mat ve kirli olur. Cam veya cam benzeri bir duş kapınız varsa, parlak camlarınız matlaşır. Peki ne yapmak gerekir?
 İhtiyacınız olan malzemeler:
1 Parça beyaz sirke (yaklaşık 1 bardak)
1 Parça bulaşık sabunu (yaklaşık 1 bardak)
Huni veya ölçme kabı
Sprey şişesi
Sünger
Nasıl yapılır?
Sirkeyi mikrodalgada veya ocakta ısıtın. Çok sıcak olması gerekmiyor. Kaynamaya ve çok fazla ısınmasına izin vermeyin, çünkü çıplak elle tutmanız gerekir
Bir sprey şişesinde eşit parça sirke ve bulaşık deterjanı dökmek için bir huni veya ağızlı bir ölçme kabı kullanın.
Sprey şişesini sallamayın, fakat malzemeleri karıştırmak için elleriniz arasında hafifçe yuvarlayın.
Karışımı temizlemek istediğiniz nesneye püskürtün. Kapılar, fayanslar, zemin, musluklar gibi. Bol miktarda püskürtün.
Temizleyiciyi ovalamak için bir sünger kullanın. Ardından, işini yapması için en az 30 dakika bekleyin. Bulaşık sabunu ile birlikte verilen ılık sirke, kiri ve kireci duşunuzdan kaldıracak.
30 dakika sonra duşunuzu soğuk suyla durulayın. Kir çok eskiyse, bu işlemi tekrarlamanız ve süngerle biraz daha ovalamaya çalışmanız gerekebilir.
Önemli
Bu yöntemi kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç şey var. Duş veya küvetinizin zeminini temizlerseniz, sabunlu karışımın oldukça kaygan olabileceğini unutmayın. Tabanı daima en son temizleyin, böylece sabunun içinde durmanıza gerek kalmaz.
Ayrıca, duş alırken kaymayı önlemek için daima iyice durulayın. Üstelik sirkeyi çok uzun süre ısıtmayın, sadece ılık yeterlidir. Sirkeyi ısıtmak suretiyle karışım, temizlik bileşenlerini aktive ettiği için soğuk sirkeye göre çok daha iyi çalışacaktır. Karışımı sallamamayı unutmayın, aksi halde sprey şişeniz kolayca köpürecektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler