Ana SayfaAİLEBazı Kediler Niye Isırır?

Bazı Kediler Niye Isırır?

Yavru kediler doğumlarından itibaren birçok nesneyi ısırarak ya da koklayarak tanırlar. Aynı zamanda en oyuncu zamanları oldukları için bu durum bazen aşırıya kaçabilmektedir. Kediler için “Sevgi Isırığı” tabiri vardır ve bu ısırığı canınızı yakmadan yapmaya çalışırlar. Ancak yavru kediler bu davranışı yeni edindiği ve içgüdüleri yeni geliştiği için, sınırı aşabilir ve canınızı yaktıklarını fark etmeyebilirler.

Çözümü için yapmanız gereken; Yavru Kedilerle kesinlikle ellerinizle oynamamalısınız. Elinizi ısırmasına izin verirseniz bu davranışlarına yetişkinlik dönemlerinde de devam edeceklerdir. Kedi Kumu Kokusunu Gidermenin Püf Noktası

1. Bağırmayın ve Cezalandırmayın.
Kedilere bağırmanız, onun bu durumun yanlış olduğunu anlamasını sağlamamaktadır. Bağırmak durumun sadece daha kötü bir hal almasını sağlar. Isırmaya başladığı anda kediden sakince uzaklaşın ve elinizi ısırmasına izin vermeyin.

2. Uyarınızı el hareketlerinizle ve sürekli tekrarlayarak yapın.
Kediniz her ısırdığında, siz de aynı hareketi yaparak ona bu durumun hoşunuza gitmediğinizi göstermeniz gerekir. İşaret parmağınızla uyarır bir ses tonuyla ve el hareketini göstererek kedinizi uyarın ve uzaklaşın. Sert tepki vermeniz, kedinizin küsmesiyle sonuçlanabilir.

3. Rahatça ısırabileceği oyuncaklar alın.
Yavru kediler elinizi, ısırabileceği bir oyuncak olarak görebilir. Aynı zamanda dişleri yeni çıktığı için, ağız bölgesindeki baskıyı azaltmak amacıyla ısırma ihtiyacı duyarlar. Bu ihtiyacı gidermenin en iyi yolu kedinize ısırabileceği bir oyuncak almanızdan geçiyor.

Yetişkin Kedilerde Isırma Sorunu ve Çözümü
Yetişkin kedilerde ısırma sorunu, yavrulara göre çözümü daha kolay olan bir sorundur. Yetişkin kediler ısırmaya başladığında bunun ne derecede canınızı yaktığını daha iyi idrak edebilirler. Isırılma sonrası ince bir ses tonuyla canınızın yandığını belli ederseniz bu davranışı keseceklerdir.

Kedilerinde aynı bizler gibi hisleri vardır ve ısırma davranışını sevgi ya da uyarma amaçlı yapabilirler. Yetişkin kedinizle oyun oynarken ısırılmaya başlıyorsanız, kedinizin oyundan sıkıldığını ve artık durmanız gerektiğini anlamanız gerekebilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler