Ana SayfaSAĞLIKBazı İnsanlar Korkma Hissini Neden Sever?

Bazı İnsanlar Korkma Hissini Neden Sever?

Korku filmlerini sever misin? Bazı insanlar korkmayı gerçekten sever. Ve bir korku filmi, özlemini çektiğiniz o adrenalini elde etmenin harika bir yoludur. Ama korku hayranlığımızın arkasında psikolojik bir sebep olduğunu biliyor muydunuz? Bu yüzden insanlar korkmayı sever.

Adrenalin
Korkmanın faydalarından biri, yaşadığınız adrenalin patlamasıdır. Bir ayıyla güreşecek kadar güçlü olduğunuzu hissettiriyor. Ve dünyadaki hiçbir şeyin seni durduramayacağı gibi. Ancak beyniniz gerçek tehlike ile hayali bir tehdit arasındaki farkı bilmiyor. Beyin, hayal ile gerçeği her zaman tam olarak etkili bir şekilde birbirinden ayıramaz… Beyin, gördüğü şeyin gerçek bir tehlike olmadığını o anda bir nevi unutur ve sonra harekete geçer. Bu adrenalin patlaması, korku filmi izlemeyi bazıları için keyifli bir deneyime dönüştürüyor.

Hazırlık
Bu filmler sadece kendimizi hazırlıklı hissetmemize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda başa çıkma stratejilerini uygulamamıza da yardımcı olabilir. Korku filmlerini çok izleyen insanların belirsizlik, gerilim ve kaygıyla nasıl başa çıkacaklarını öğreniyor. Ayrıca korku filmlerini seven insanların pandemi sırasında daha dirençli olduğunu gösteren araştırmalar var.

Emniyet
Bazıları için korku filmlerini hoş bir deneyime dönüştüren bir diğer şey de aslında hiçbir zaman gerçekten tehlikede olmamanızdır. Kontrollü bir ortamda korkunç şeyler görüyorsunuz. İnsanlar bir korku filmi izledikten sonra gerçekten bir şeyler başarmış gibi hissediyorlar. Ve bu bizi iyi hissettiriyor.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler