Ana SayfaSAĞLIKBu Sebzeler Aslında Meyve!

Bu Sebzeler Aslında Meyve!

Artık hepimiz bol bol sebze yemenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Peki sebze mi yiyorsunuz meyve mi? Bazı sebzeler kılık değiştirmiş meyvelerdir.

Bir şeyi meyve yapan nedir ve bir şeyi sebze yapan nedir? Meyve, “büyümek için tozlaşmaya ihtiyaç duyan ve yayılması türleri daha uzaklara yayan bir bitkinin tohum taşıyan kısmıdır.” Bir sebze, bitkinin gövdesi, yaprağı, soğanı, kökü veya diğer kısmıdır. Ancak neyin meyve olup neyin olmadığına dair pek çok yanlış kanı var.

1. Yeşil fasulye
Çok şaşırtıcı ama yeşil fasulye aslında meyve sayılmalı. Çünkü taze fasulye türün çoğalmasını sağlayan tohumları içinde barındırır. Tadı tatlı olmasa ve insanlar onlara hep sebze dese de teknik olarak bir meyvedir.

2. Patlıcan
Aynı şey patlıcan için de geçerli. Patlıcan bitkisi gerçekten çiğ yemesek de, onlar çilek olarak kabul edilir. Sadece gerçekten büyük olanlar. Çilek kadar tatlı değiller ve sabah yoğurdunuza harika bir katkı olmayabilirler, ancak teknik olarak bir meyvedirler.

3. Zeytin
Zeytinin hangi besin grubuna ait olduğu tam olarak belli olmasa da, onun bir meyve olduğunu asla düşünmezdik. Ama onlar zeytin ağacının çiçeğinden geldikleri için öyleler. Ve bu teknik olarak onları bir meyve yapar.

4. Kabak
Kabak bir çiçekten büyür. Bu, teknik olarak bir meyve oldukları anlamına gelir. Şaşırtıcı değil mi?

5. Salatalık
Daha da şaşırtıcı olanı, salatalığın da bir meyve olduğu gerçeğidir. Tadı bu listedeki diğer meyvelere göre biraz daha tatlı olsa da. Bu yüzden belki de salatalığın meyve salatanıza iyi bir katkı olduğuna inanmak daha kolay olabilir.

6. Biber
Evet, gerçekten acı biberler bile meyvedir. Dolmalık biberin meyve olduğuna inanmak zor olmayabilir. Her zaman bir sebze olarak kabul edilmelerine rağmen. Ancak tüm biberler çiçeklerden gelir ve bu, tüm biberlerin (çok baharatlı olanlar bile) meyve olduğu anlamına gelir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler