Ana SayfaSAĞLIKKadınlar Neden Çikolatayı Çok Seviyor?

Kadınlar Neden Çikolatayı Çok Seviyor?

Kadınların büyük bölümü çikolata sever. Bazı çikolata türleri (ev yapımı versiyonu gibi ) sağlık için yararlı olabilir. Peki niçin canımız çikolata çekiyor? Bu istek neyin eksikliği olabilir…

İnsanların çikolatayı istemek için çeşitli nedenlerle var. İstatistiksel olarak, kadınlar erkeklerden daha fazla çikolata arzulama eğilimi gösterir, ancak erkekler kırmızı et (B12, protein) ve bira (b-vitaminler ve mayalar) gibi besinleri arzu ederler. Bitter çikolatanın faydaları

Çikolata özlemi çikolata eksikliğinden gelmese de, çikolata içinde vücudun yetersiz kalabileceği çeşitli bileşenler vardır, özellikle magnezyum ve antioksidanlar. Çikolata beyni de etkileyebilir, bu da nörotransmitterlerde ve dopamide ve mutluluk hissine neden olur.

Çalışmalarda, çikolata isteği özellikle hormon değişikliklerine (menstruasyon, gebelik vb.) Ve çikolata içindeki magnezyuma bağlı olduğu gibi nörotransmitterleri etkileme yeteneğinin de büyük bir nedeni olabilir.

İlginçtir, çikolata istekleri olan kadınlar ayrıca kültürel olarak şartlandırılmış olabilir. Çikolata özlemi eğilimi ABD’de erkeklerin isteği kadınlardan çok daha azdı. Bunun sebebi, çikolatanın olumsuz duygularla başa çıkma ya da “hepsinden kurtulma” yöntemi olarak kadınlara pazarlandığı gerçeğinden kaynaklanıyor olabilir.

Aslında, 2004’te yapılan bir araştırmada, adet öncesi isteklilik kültürle ilgili. ABD ve Avrupada en çok çikolata istenirken, Japon kadınlar pirinç ve suşi için istek duyuyorlar. Çikolata neden beyazlaşır, önlenebilir mi?

Çikolata Magnezyum

Çikolata, mevcut en yüksek magnezyum gıdası değil lancak listede ilk onda yer alıyor. Bu nedenle çikolata hormon dengesizliği sırasında özellikle arzu edilir oluyor.

Yeşil yapraklı yeşillikler, incir, avokado ve fındık gibi diğer gıdalar gram başına magnezyum açısından daha yüksektir, ancak bitter çikolata 100 gram başına 327 miligrama sahiptir.

Uzmanlar,% 80’lik bir oranda magnezyum eksikliği olduğunu tahmin ettiğinden , vücuttaki magnezyum düzeylerini arttırmanın yollarını bulmak önemlidir, ancak ne yazık ki, çikolata bunu yapmak için harika bir yol olmayabilir. Çikolata mı, keçiboynuzu mu?

Sonuç: Magnezyum eksikliği önemli bir sorundur. Koyu çikolata magnezyum düzeylerini arttırmanın en lezzetli yolu olabilir, ancak muhtemelen en etkili değildir. Çikolata magnezyum eksikliği için ek olarak orta derecede kullanılmalıdır.

Çikolata ve beyin

Çikolatayı istemekten ve onu çok fazla yemeyi sevmemizin en muhtemel nedeni, çikolatanın beyin üzerinde yaptığı etkidir.

Çikolatanın iyi tadının temelini ve onu yemeyi sevdiğimiz anlamına gelir, vücut çikolata tüketimi sırasında dopamin salgılar. Çikolata beyindeki serotonini de arttırır, daha iyi duygudurum, uyku ve anksiyete düşüşünden sorumlu bir nörotransmitterdir.

Menstruasyondan bir hafta önce kadınlar beyninde serotonin düzeyinde doğal bir düşüşe sahiptirler, bu nedenle bu durum, bu süre zarfında çikolataya özgü özlemi kısmen açıklayabilir.Evde çikolata yapımı

Çikolata ayrıca, kalp atış hızını ve enerjiyi artırdığı bilinen bir kimyasal olan uyuşturucudan teobromini de içerir.

Çikolatada antioksidanlar

Çikolatadaki antioksidan potansiyeline sahiptir, ancak pazarlama şirketleri tarafından bu durum abartılmıştır.

Çikolata anti-yaşlanmaya neden olan sağlıklı kan akışı ve kan basıncını destekleyen iyi miktarda flavonol, antioksidan içerir. Flavonoller aynı zamanda kan damarlarının esnek olmasına yardımcı olabilir.Erimiş çikolata nasıl yapılır?

Sorun? Fayda görmek için yeterli miktarda antioksidan almak için çok miktarda çikolata tüketmeliyiz ve çikolatanın antioksidan potansiyeli hakkında pek az gerçek araştırma var

Ayrıca, koyu çikolata flavonollar gibi antioksidanların nispeten yüksek miktarlarda olsa da, sütlü çikolata çok az ve beyaz çikolata da hiç yoktur. Çoğu çikolatada tadını acı yaptığı için flavonolları üreticiler çıkarır.

Dünyada en fazla sütlü çikolata tercih edilmektedir. Sütlü çikolata çok şeker ve çok az antioksidan içerir. En çok işlenmiş çikolata da yüksek fruktoz mısır şurubu ve diğer katkılar içerir. Bitter çikolata ile yapılabilecek pratik tatlı tarifleri

Sonuç : Antioksidanlar için kullanıyorsanız, düzenli olarak tüketmeye değer tek seçenek bitter çikolatadır. Tabi ilk olarak antioksidanlar açısından diğer gıdaları denemeniz daha iyi olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
471TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler