Ana SayfaGÜZELLİKCİLT BAKIMIBikini Bölgesindeki Kıl Dönmesi Nasıl Giderilir?

Bikini Bölgesindeki Kıl Dönmesi Nasıl Giderilir?

Kıl dönmesi yalnızca tüy alma aletlerinden kaynaklanan ve çirkin görünüm veren bir durum değildir; ayrıca enfeksiyona, ağrıya ya da cilt problemlerine sebep olabilir. Bikini bölgesi, özellikle sorunlu bir bölge olabilir; çünkü bu bölgedeki cilt çok hassastır. Kıl dönmelerini nasıl tedavi edebileceğini bu yazımızda ele aldık.

Tekrar tüyleri almadan önce biraz uzamasını bekle. Kıl dönmelerini tıraş etmek yalnızca cildi tahriş edecektir ya da kabartıların yarılıp açılmalarına sebep olarak onları enfeksiyona açık hâle getirecektir. Eğer tüyleri birkaç gün uzamaları için bırakırsan tüylerin kabartılardan çıktığını göreceksiniz. Batık Kıllardan Kurtulmanın Yolları

O bölgeyi kaşımamaya gayret edin. Kaşınıyor olabilir ancak kabartıları tırnaklarınızla patlatmak enfeksiyona ve iz kalmasına neden olabilir. Ellerinizi olabildiği kadar o bölgeden uzak tutun.

Kıl dönmelerinin tedavisi için üretilen bir ürün kullanabilirsiniz. Salisilik asit, glikolik asit, hamamelis, aloe veya bu maddelerin herhangi bir karışımını içeren bir ürün alın. Bu ürünlerin bazıları doğrudan vücuda uygulanacak şekilde tasarlanmıştır. Jilet Tahrişlerini Önleyen 7 Doğal Çözüm

Solüsyonu günde en az bir kere cildinize uygulayın. Duştan çıktıktan sonra cildin terlemeden veya üzerinde herhangi bir şey olmadan bu işlemi yapın.

Cildinin temiz ve pürüzsüz olması için enfeksiyonu önce aloe vera, daha sonra losyon ile tedavi edin. Eğer kıl dönmesi iltihaplandıysa o bölgeye her gün antibakteriyel bir krem sürün. Basitrasin, Neosporin ve Polysporin uygulanabilecek topikal tedavilerdir.

Yara izlerini Retin-A ile tedavi edin. A vitamininden elde edilen retinoidler, cildi yumuşatmaya yardımcı olurken yara izlerinin görünümünü ya da kıl dönmelerinin bıraktığı lekeleri azaltır. Bacaklarınızda Batık Oluşmasını Önleyin

Hamileyseniz ya da bebek emziriyorsanız Retin-A kullanmayın. Ciddi doğum kusurlarına sebep olabilir.

Retin-A uygulanan alanlar güneş yanıklarına karşı daha hassastır. Bu alanları örtün ya da 45 koruma faktörlü güneş kremi sürün. İleride ağda yapmayı düşündüğün bölgelere Retin-A kullanmayın. Deriyi önemli derecede incelterek ağda yapacağın dönemde cildin zarar görmesine neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler