Ana SayfaYEMEKÇorba Dondururken Kaçınılması Gereken 5 Hata

Çorba Dondururken Kaçınılması Gereken 5 Hata

Ev yapımı çorbanızın tamamını içemeyecekseniz isterseniz dondurarak saklayabilirsiniz. Ancak çorbanızı tekrar ısıtıp içebilmeniz için dondurma sırasında bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.
İşte dikkat edilmesi gerekenler.

1. Dondurmadan önce çorbanın soğumasını bekleyin
Çorbanın dondurucuya konulmadan önce soğuması önemlidir. Pişirmeden hemen sonra dondurucuya aktarmak cazip olsa da, biraz sıcak da olsa, derin dondurucunun sıcaklığını düşürebilir ve içindeki potasyum çözeltilerinde çözülmeye neden olabilir. Hızlı sıcaklık değişiminin gıda güvenliği için bir risk olduğu hususu da ayrı. Çok farklı çorba tariflerini okumak için tıklayın

Bu ipucunu takip edin: Dondurmadan önce çorba tamamen soğumasını bekleyin. Bu işlemi hızlandırmak isterseniz, çorba kabını buzlu suyun içine yerleştirebilirsiniz. Birkaç dakika içinde karıştırarak daha hızlı soğutabilirsiniz.

2. Kabın aşırı doldurulması veya az doldurulması
Çorbanızı doldurucuya koyacağınız kabın büyüklüğü de önemlidir. Çok ağzına kadar doldurursanız, sıvı genleşeceği için kabı patlatabilir. Eğer çok büyük bir kaba az miktarda çorba koyarsanız, kabın içinde çok fazla hava kalacağı için dondurucu yanması meydana gelebilir.

Bu ipucunu izleyin: Çorba ve kabın kapağını kapatırken, aralarında bir santimlik boşluk olmalıdır. Kalan Çorbanızı Makarna Sosu Yapmanın 5 İpucu

3. Çorbanızın içinde şehriye veya makarna olmasın
Çorbaların içine genellikle şehriye veya noodle konulur. Ancak bunlar dondurucuya girdiğinde iyi sonuçlar vermez. Makarna veya şehriye donup tekrar çözülünce eski lezzeti olmaz.

Bu ipucu takip edin: Donduracağınız çorbanın içine şehriye veya makarna koymayın. Çorbayı dondurucudan çıkardıktan sonra makarna veya şehriyeyi ilave edin.

4. İçinde süt veya kremalı çorbayı dondurmayın
Süt veya krem içeren çorbalar dondurucu için uygun değildir. Dondukları ve tekrar ısıtıldıklarında ayrılırlar.

Bu ipucu takip edin: Çorbanızı süt veya krema ilave etmeden dondurun. Çözüldükten sonra süt veya krema ilave edebilirsiniz. Nezaket Kurallarına Göre Çorba Nasıl İçilir?

5. Çorbanın içinde aşırı pişmiş sebzeler olmasın
Bu özellikle patatesler için geçerlidir, ancak tüm sebzeler için de uygulanmalıdır. Çünkü çorbayı daha sonra tekrar ısıtacaksın, içindeki sebzeler bu süre boyunca pişirmeye devam edecektir. Patates ve sebzelerin eriyip gitmesini istemezsiniz değil mi?

Bu ipucunu takip edin: Dondurmak istediğiniz bir çorba hazırlarken sebzeleri biraz az pişirin. Eğer çorbanın yarısını şimdi yemeyi düşünüp, geri kalanını donduracaksanız dondurmayı planladığınız miktarı ayırın. Onları az pişmiş olarak dondurun. Şimdi yiyeceğinizi ise iyice pişirin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler