Ana SayfaEvBAHÇEBitkileri Sulamanın Doğru Yolu

Bitkileri Sulamanın Doğru Yolu

Bitkiler evinize harika bir ektir. Ancak bakımları zor olabilir. Bu, çevre dostu arkadaşlarınızla ilgilenmek söz konusu olduğunda dikkatli olmanız gerekir. Bitkilerinizi sulamaya geldiğinde size bazı ipuçlarımız var.

Ne zaman sulanmalı?
İlk önemli soru şudur: Bitkilerinizi ne zaman sulamanız gerekir? Tüm bitkilerin aynı anda suya ihtiyacı yoktur ve bu tüm bitkilerinizin benzersiz sulama gereksinimleri olduğu anlamına gelir. Bitkilerinizin suya ihtiyacı olup olmadığını anlamak için parmağınızı toprağa sokup toprağın kuru olmadığını hissedin. Bitkiniz sukulent veya kaktüs değilse, toprağın yüzeyi kuruduğunda suya ihtiyacı olacaktır. Sukulent ve kaktüsler daha uzun süre susuz kalabilir. Bitkilerde Maden Suyu Kullanılmalı mı?

Nasıl sulanır
Bitkilerinizi sulamanın en iyi yöntemi, ‘dipten sulama’dır. Bitkilerinizi yetiştirdiğiniz saksının altı mutlaka delik olmalı. Saksıyı bir leğene koyun ve su doldurun. Bitki ihtiyacı olan tüm suyu saksının dibindeki delikten alacaktır. 30 dakika bekledikten sonra tüm fazla su kolayca alınabilir, böylece bitkinin suda çok uzun süre kalmaması sağlanır. Aşırı sulama, köklerinin çürümesine ve sonunda bitkinin ölmesine neden olur.

Ne kadar su
Kaktüsler ve sukulent yetiştiriyorsanız çok fazla suya ihtiyaç duymazlar. Diğer tüm bitkiler gerçekten iyi miktarda su ister. Yani: yeterince su ekleyin. Saksı deliğinden su geliyorsa, bol su vermişsiniz demektir. Toprak gerçekten çok kuruysa, suyu yavaşça dökün. Bu şekilde, kökler suyu hemen dipten akmak yerine yavaş yavaş çeker. Toprak ile saksı arasında boşluk varsa saksı kenarında toprağı biraz geriye iterek suyun kenarlardan aşağı akmak yerine toprakta kalmasını sağlamalısınız.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler