Ana SayfaSAĞLIKDİŞ BAKIMIDiş ve Dişetini Güçlendiren Yiyecekler

Diş ve Dişetini Güçlendiren Yiyecekler

Genellikle hangi tür yiyeceklerin dişlerimize ve diş etlerimize zarar verebileceğini tam olarak biliriz. Şeker veya limon gibi. Ancak bazı yiyeceklerin dişlerinizi ve diş etlerinizi güçlendirebileceğini biliyor muydunuz?

Sebzeler ve süt ürünleri
Tüm sebzeler dişleriniz için iyi değildir ancak sert sebzelerin dişlerinizdeki plakları temizleyebileceğini biliyor muydunuz? Havuç, brokoli veya biber, dişlerinizin sağlıklı kalmasını sağlamak istiyorsanız harika bir atıştırmalıktır. Süt ürünleri de iyi bir seçenektir çünkü diş minenizi yani dişinizin dışını daha güçlü hale getirecektir. Süt ve yoğurt gibi ürünler, boşluklarla savaşmaya yardımcı olan kalsiyum ve protein açısından yüksektir. Örneğin peynirin dişleriniz için oldukça sağlıklı olduğu anlamına gelir!

Ispanak ve marul gibi yapraklı sebzeler diş etlerinizin sağlığı için faydalıdır. Bunun nedeni folat açısından zengin olmalarıdır. Folatlar, diş minesini güçlendirmeye ve belirli diş eti hastalıkları veya diş eti iltihabıyla savaşmaya yardımcı olur. Diş Eti Çekilmesine Doğal Çözümler

Sarımsak, soğan ve mantar
Bunlar sadece yemeğinize lezzet katmak için değil, aynı zamanda sizin için de gerçekten iyi! Uzmanlar hem soğanın hem de sarımsağın boşluklardan, diş çürümesinden ve diş eti iltihabından sorumlu bakterilerle savaşabileceğini belirtiyor. Sarımsak, ağız kokusunu önlemeye bile yardımcı olabilir. Mantarlar, özellikle de Shiitake mantarları plakları yok eder, dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutar.

Meyve
Çilek sadece lezzetli bir meyve türü değildir, aynı zamanda ağız hijyenine de yardımcı olabilir. Bu küçük tatlı meyveler dişlerinizi daha beyaz yapabilir. Aynı şey elmalar için de geçerli. Her ikisinin de içinde, beyazlatma özelliklerine sahip bir asit olan malik asit vardır. Ancak elma sadece dişlerinizi daha beyaz yapmaz. Elma ve armut gibi meyveler daha fazla lif içerir. Ve bu lif dolu meyveleri düzgün bir şekilde çiğnemeniz gerektiğinden diş etleriniz uyarılır ve tükürük üretimi artar. Ağzınızdaki tükürük miktarı arttığında çürük riskini azaltırsınız.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler