Ana SayfaEvYapışmaz Tavanızı 11 Hata Mahvedebilir

Yapışmaz Tavanızı 11 Hata Mahvedebilir

Hassas yüzeylerini bozabilecek bu yaygın davranışlardan kaçınarak yapışmaz tavanızı yıllarca mükemmel durumda tutabilirsiniz.

Yapışmaz Tavalarınıza Yıpratan 11 Eylem

1. Metal Gereçler Kullanıyorsunuz
Yapışmaz kaplamalar çok dayanıklı değildir ve metal bir gereç kullanmak kesinlikle kalıcı izler ve çizikler oluşturur. Bunun yerine , yapışmaz bir tavada yemek pişirirken tahta veya silikon aletler kullanın. (Aynı nedenlerle yapışmaz tavalarınızı temizlerken de yumuşak bez ve sünger kullanmalısınız.)

2. Bulaşık Makinesinde Yıkarsınız
Yapışmaz tavaları bulaşık makinenizde yıkıyorsanız ve kendinize “benim yapışmaz tavalarım neden yapışıyor?” diye soruyorsanız nedeni bulaşık makinesinde yıkanması olabilir. Hem deterjanlar hem de sıcak su yapışmaz kaplamayı zamanla aşındırabilir. Yapışmaz Tavanız Yapıştırıyorsa Atmayın, Kurtarabilirsiniz

3. Pişirme Spreyi Kullanıyorsunuz
Pişirme spreyi zamanla yapışmaz bir yüzey üzerinde birikebilir ve sertleşerek çıkarılması neredeyse imkansız bir kalıntı tabakası oluşturabilir. Bunun yerine , pişirme sırasında yapışmaz tavalarınızın dibine tereyağı veya sıvı yağ ekleyin.

4. Yağsız Isıtıyorsunuz
“Kuru” yapışmaz bir tavayı ısı üzerine yerleştirmek zararlı kimyasalları havaya salabilir. Bunun yerine , tercih ettiğiniz pişirme yağını ocağa koyar koymaz tavaya ekleyin.

5. Çok Yüksek Isıda Pişiriyorsunuz
Yapışmaz tavalar çok yüksek ısıda kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Yüksek ısı, yapışmaz kaplamaya zarar verebilir ve zararlı kimyasalları açığa çıkarabilir.
Yüksek ateşte bir şeyler pişirmeniz gerektiğinde dökme bir tava kullanın.

6. Tavalarınıza Yağlamıyorsunuz
Yapışmaz tavalarınızı yaglamak kesinlikle gerekli değildir, ancak tavanızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir.

7. Sıcaklıkları Çok Hızlı Değiştiriyorsunuz.
Hızlı sıcaklık değişiklikleri (sıcakken soğuk su altında tutmak gibi) yapışmaz bir tavayı çözebilir. Pişirme işleminden sonra tavayı durulamadan veya temizlemeden önce birkaç dakika soğumaya bırakın.

8. Lavaboda Beklemesine İzin Vermek
Yapışmaz tavalarınızı uzun süre yiyecek veya suya maruz bırakmak kaplamaya zarar verebilir. Bunun yerine , yapışmaz tavalarınızı kullandıktan sonra bir veya iki saat içinde yıkayın. Saklamadan önce iyice kuruttuğunuzdan emin olun!

9. Çok Asitli Yiyecekler Pişiriyorsunuz
Çok miktarda asidik yiyeceği yapışmaz bir tavada pişirmek, kaplamayı hızla aşındırır (yine de yemek pişirirken biraz limon suyu veya sirke gibi asitli bir şey eklemekte sorun yoktur.) Bu nedenle, domates soslu yemek tariflerinden kaçınmak en iyisidir.

10. Bunları Doğru Şekilde Saklamıyorsunuz
Yapışmaz tavalar, üstüste saklanırsa çizilebilirler. Aralarına mutlaka kağıt koyun.

11. Ne Zaman Değiştirmeniz gerekir Bilmiyorsunuz
En iyi yapışmaz tava bile sonsuza kadar dayanmaz, bu nedenle sizinkinin ne zaman emekli olmaya hazır olduğunu bilmek önemlidir. Yapışmaz pişirme kaplarının ortalama ömrü yaklaşık 5 yıldır, ancak nadiren kullanılan tavalar biraz daha uzun süre dayanabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler