Ana SayfaHAYATAhşaptan Yağ İzleri Nasıl Çıkarılır?

Ahşaptan Yağ İzleri Nasıl Çıkarılır?

Evinizde ahşap bir zemine veya güzel ahşap mobilyalara sahipseniz, muhtemelen yağ lekeleriyle uğraşmanın ne kadar zor olabileceğini biliyorsunuzdur.

Pişirme yağı, yağlı yiyecekler zeminlere ve diğer ahşap yüzeylere zarar verebileceği gibi yağlı vücut losyonları ve diğer güzellik ürünleri de sorunlara neden olabilir.  Ahşaptan Su Lekelerini Temizlemenin 5 Yolu

Yağ lekeleri nasıl oluşur?

Doğal ahşap gözenekli olduğu için, yağ veya yağlı maddelerin yüzeye nüfuz etmesi ve çirkin bir leke bırakması çok kolaydır.

Yağ ahşabın içine gömülür, böylece lekeleri çıkarmak gerçek bir zorluk olabilir. Neyse ki yağ lekeleriyle uğraşmak ve ahşabınızı yeni kadar iyi görünmesini sağlamak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler var.

Ne yapılmalı?

Ahşap zemininize veya mobilyalarınıza yağlı bir şey dökülürse, hemen harekete geçin. Ne kadar hızlı hareket ederseniz lekeleri önleme olasılığınız o kadar yüksek olur. Ahşap Eşyaların Dayanıklılığı Arttıran Cila

Leke ile hemen ilgilenirseniz, gazete ve deterjan yöntemi muhtemelen yeterli olacaktır. İşte böyle…

1. Lekeyi en kısa sürede gazete ile silin.

2. Bir kapta yumuşak bir deterjan solüsyonu karıştırın.

3. Köpükleri sadece lekenin üzerine yayın (çok fazla su ahşaba daha fazla zarar verebilir).

4. Lekeyi bir ovma fırçasıyla sertçe ovalayın.

5. Ahşabı yumuşak bir bezle iyice kurulayın.

Leke yok olmalı, ahşabınızı temiz ve parlak olmalı. Ahşap Mobilyaları Koruma ve Parlatma Yöntemleri

Eski lekeleri nasıl temizlersiniz?

Daha eski bir yağ lekesi ile uğraşıyorsanız, boya tineri veya ispirto ahşap zeminlerinizi veya mobilyalarınızı temizlemek için harikalar yaratabilir.

Kullanmak için, tiner veya ispirtoyu bir beze koyun ve ahşaba uygulayın. Leke çözülünceye kadar gerektiği kadar tekrarlayın, sonra yukarıda belirtilen deterjanla yıkayın ve kurulayın.

Bu işlemi yaparken eldiven kullanın ve odayı iyice havalandırın. Boyalı Ahşap Dolaplar Nasıl Temizlenir?

İnatçı yağ lekeleri için ne yapabilirsiniz?

İnatçı bir yağ lekesi ile uğraşıyorsanız, umutsuzluğa kapılmayın. Uzmanlar inatçı yağ lekelerinden kurtulabileceğinizi belirtiyor. İhtiyacınız olan malzeme yağı emen kildir.

Kili lekeli alana dökün ve yağı emmesi için en az on dakika bekletin. Sert kıllı bir fırça ile ovalayın, sonra deterjanla temizleyin ve kurulayın.

Lekenin çok inatçı ise kili biraz su ile karıştırın, lekeye yayın ve 24 saat bekletin. Macunu bir palet bıçağı veya benzer bir nesne kullanarak çıkarın ve ahşabınızı çizmemeye dikkat edin. Hızlı bir temizlik uygulayın. Ahşaptan Boya Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler