Ana SayfaYEMEKİÇECEKLERKahve Midenizde Ekşime Yapıyorsa

Kahve Midenizde Ekşime Yapıyorsa

Kahveye bayılırız. Ama ne yazık ki bu aşk her zaman karşılıklı olmuyor. Bazen kahve midemizin ekşimesine neden olur. Ama en sevdiğimiz sabah içeceğimizi içmenin bu istenmeyen yan etkisiyle baş etmenin yolları olduğunu biliyor muydunuz?

Zor bir geceden sonra içtiğinizde veya aç karnına içtiğinizde kahvenin tadının aynı olmadığını muhtemelen fark etmişsinizdir. Genellikle bu son durumda kahve midenizi bulandırır. Ancak kahvenin sindirim sisteminizi bozabileceği başka durumlar da vardır. Uzmanlar “sindirim sorunlarından kahvenin hacmi sorumludur” dyor. Bir sıvı içmeye veya yemek yemeye başlar başlamaz, dilinizdeki tat alma tomurcukları, vücudunuzu işlemeye ve sindirmeye hazırlayan bir dizi öngörü refleksiyle beyinle iletişim kurar. Bir küçük yudum, beyninizi bir sıvı içtiğiniz konusunda tetikler ve bu sıvıdaki herhangi bir besin maddesini emmeye hazır olmasını söyler.

İşte bu yüzden uzmanlar küçük yudumlarla içmeyi tavsiye ediyor. “İçeceğinizi yutmadan önce biraz daha uzun süre ağzınızda tutarak – yani küçük yudumlar alarak – tükürüğünüzün sıvı ile temas etmesi için daha fazla zamanı olur, bu da gastrointestinal açıdan faydalı olabilir”.

Uzmanlara göre, yavaş içmek de sindirim sorunlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler