Ana SayfaAİLEPETKediler Neden Saklanır?

Kediler Neden Saklanır?

Kediler kendileri özgü davranışları ile bilinen canlı türlerindendir.Tıpkı insanlar gibi farklı karakterlerde olabilirler. Bu karakterler canlı, enerjik, sıkılgan, samimi, utangaç vs… Fakat bazı davranışları biz kedi sahiplerini endişelendirebilir. Bu davranışlardan biri olan saklanma davranışı çoğu kedi sahibinin sebebini merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Peki Kediler neden saklanır?

Kediniz Korkuyor Olabilir

Kedilerin korkmalarının ardında yatan birçok sebep olabilir. Bu sebepler çevresel olabildiği gibi genetik faktörlerden dolayı da olabilir. Kimi zaman koltukların altını, kimi zaman odanın köşelerini kimi zamanda yüksek yerleri (buzdolabı üstü, rafların üstü gibi) kendilerine birer saklanma alanı belirleyebilirler. Bu oldukça doğal bir tepki olmakla beraber göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.

Ağrı ve Acı Çekiyor Olabilirler

Kedinizde ameliyat sonrası, yaralanmalar ve dönemsel ağrı ve acı çektiği zamanlar olabilir. Bu bahsettiğimiz dönemlerde kediler yalnız kalmak isteyeceklerdir. Aynı zamanda kediler ağrı ve acı hissettikleri zamanlarda oldukça agresif ve depresif halde olabilirler.

Stres, Saklanmaya Neden Olabilir

Biz insanlarda olduğu gibi kedilerde de stres ve anksiyete öğeleri bulunabilir. Hızlı hava değişimleri, mama değişimleri, ev ve ev içindeki dizaynın değişmesi, çervesel faktörler, hastalık durumları vs. gibi nedenlerden dolayı kedileriniz stres altında olabilir.

Hızlı Hava Değişiklikleri

Mevsim geçişlerinde kedinizin vücudu bu duruma hızlı adapte olmayabilir. Saklanma davranışı sergilemesinin ardında yatan sebeplerden biri de bu olabilir.Aynı zamanda çalışan sayısı ailelerde ev sıcaklığının sabah ve akşam olarak aşırı farklı olması da onları rahatsız edebilmektedir.

Mama Değişiklikleri

Veteriner tavsiyesi ile yaptığınız kedi mama değişiklikleri dikkat etmeniz gereken konular arasında yer almaktadır. Kedinizin sürekli kullandığı mamada değişikliğe gidilecekse acele edilmemelidir. Aşırı hızlı tat ve içerik değişiklikleri kedilerde duygu bozukluklarına dolayısıyla da saklanma, kaçma gibi davranışlara sebebiyet verebilir.

Yalnız Kalma İsteği

Biz kedi sahipleri olarak bazen ilgiyi abartabiliyoruz. Fazla ilgi ve alaka onları bunaltabilir ve saklanma davranışında bulunabilirler. Kediler yaşlarına göre de farklı davranışlar sergileyebilirler.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler