Ana SayfaHAYATEn İyi Doğal Ev Yapımı 12 Sivrisinek Kovucu Tarifi

En İyi Doğal Ev Yapımı 12 Sivrisinek Kovucu Tarifi

Yaz aylarında bahçede, balkonda, hatta uyurken bile sivrisineklerden kurtulmak pek mümkün değildir. Özellikle piknik veya kamp alanlarında daha fazla sivrisinek saldırısına maruz kalınır. Sivrisineklerden korunmak için kimyasal ürünler yerine, evde doğal kendi sivrisinek ilaçlarınızı yapmanız için pek çok yol var.

Sivrisineklerin rahatsız edici kaşıntılarının yanı sıra, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar da sivrisineklerle birlikte artar. Sivrisinekleri kendinizden uzak tutmak için doğal ve kolay sivrisinek ilacınızı yapabilirsiniz. Sivrisinek ısırığı kaşıntısını geçirmenin en basit yolu

Doğal sivrisinek kovucu ilaçlar

 1. Limon okaliptüs yağı

100 mL’lik bir sprey şişesi alın ve içine 10 ml limon okaliptüs yağı koyun. Ardandan da 90 ml zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ekleyin, iyice karıştırın.

Bu karışımı doğrudan vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine sıkın. Sivrisinekleri sizden uzak tutacak kokulu 13 bitki

 1. Nane yağı ve Hindistan cevizi yağı

12 damla nane yağını 30 ml Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Bu karışımı doğrudan ellerinize, kollarınıza ve bacaklarınıza uygulayın.

 1. Neem yağı ve Hindistan cevizi yağı

10 damla Neem yağı ile 30 ml Hindistan cevizi yağını karıştırın. Bunu doğrudan vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine sürün. Bu mum sizi sivrisineklerden uzak tutacak

 1. Esansiyel yağlar ve elma sirkesi

50 ml elma sirkesi, 50 ml su ve 10-12 damla uçucu yağı (karanfil veya okaliptüs yağı) karıştırın. Vücudunuzun açıkta kalan yerlerine püskürtün.

 1. Çay ağacı yağı ve Hindistan cevizi yağı

10 damla çay ağacı yağı ile 30 ml Hindistan cevizi yağını karıştırın. Cildinize doğrudan uygulayın. 12 ev zararlısı ve onlardan kurtulmanın en iyi yolları

 1. Tarçın yağı spreyi

10 damla tarçın yağını, 30-40 ml su ile karıştırın. Karışımı vücudunuzun açık alanlarına püskürtün.

 1. Lavanta yağı, vanilya ve limon suyu spreyi

10-12 damla lavanta yağı, 3-4 yemek kaşığı vanilya özü ve  3-4 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın ve karışıma 1-2 su bardağı su ekleyin, iyice karışmalarını sağlayın. Solüsyonu açıkta kalan vücut bölgelerinize püskürtün. Evcil hayvanlar için etkili pire ve kene tozu yapımı

 1. Limon tohumu ve biberiye uçucu yağı

10 damla biberiye esansiyel yağı, 10 damla limon otu esansiyel yağı ve 60 ml herhangi bir taşıyıcı yağı (Hindistan cevizi veya jojoba yağı olabilir) karıştırın. Bu karışımı doğrudan vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine uygulayın.

Karışıma 60 ml su ekleyebilir ve solüsyonu sprey olarak kullanabilirsiniz. Güçlü doğal böcek kovucu nasıl yapılır?

 1. Gargara ve epsom tuzu

Büyük bir şişe gargaraya (tercih edilen nane aromalı) 3 bardak epsom tuzu ekleyin. Tuz çözülene kadar iyice karıştırın. Bunu evinizin etrafına püskürtebilir ve sivrisineklerin gelmesini önleyebilirsiniz.

 1. Sürtünme alkol

10 damla herhangi bir esansiyel yağ, 30 ml su ve 1 yemek kaşığı sürtünme alkolü karıştırın. Bu karışımı bir sprey şişesine dökün ve iyice çalkalayın, vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine püskürtün. Tahtakurularından doğal yöntemlerle kurtulmanın yolları

 1. Sarımsak spreyi

5-6 diş sarımsağı ezin ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Karışımı bir gece bekletin ve sonra sarımsakları süzün. Sarımsaklı yağa 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 2 su bardağı su ekleyin, iyice karışmalarını sağlayın. Bu karışımı evinizin etrafındaki bitkilere püskürtün.

Bu sarımsak solüsyonunu vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine de sürebilirsiniz. Hem haşereleri kovun, hem cildinizi nemlendirin

 1. Karanfil ve limon

Bir limonu ikiye bölün ve her bir yarısına 5-6 adet karanfil yerleştirin. Bunu odanıza veya çok fazla sivrisinek bulunan yerlere koyun.

Alternatif olarak, karanfil yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırabilir ve vücudunuzun açık alanlarına uygulayabilirsiniz.

Karanfil yağı oldukça tahriş edici olabilir ve ayrıca güçlü bir kokuya sahiptir. Bu nedenle, sadece bir taşıyıcı yağ ile birlikte kullanılmalıdır. Sinek kovucu neden kullanılmamalı?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler