Ana SayfaSAĞLIKGüneş Çarpmasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Güneş Çarpmasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Güneş çarpması, nem eksikliğinden dolayı vücudunuz aşırı ısındığında ortaya çıkabilecek bir ısı hastalığıdır. Sıcak bir günde sıcak hissedersin ve terlemeye başlarsın. Terin buharlaşacak ve bu seni soğutacak. Ancak, eğer yeterince su içmezseniz çok fazla nem kaybederseniz, buharlaşacak hiçbir şey kalmaz. Vücut ısınız yükselir ve kan basıncınızı korumak için daha fazla sorun yaşayacaksınız. Bu genellikle baş dönmesi, baş ağrısı ve kas ağrısına yol açar. Ayrıca kendinizi bayılacakmış gibi hissedebilirsiniz. Güneş yanığı için hızlı ve etkili yöntem

Sıcak bir yaz günü için ipuçları
Kendini zorlamayın
Yeterince iç (kesinlikle alkol almayın)
Yeterince tuz yediğinizden emin olun
Saat 12:00 (12:00) ve 15:00 (3:00) arasında doğrudan güneş ışığından kaçının
Çocuklar ve yaşlı insanlar, nem eksikliği sinyali fark etmezler. Yaşlı insanlar genellikle susadıklarında fark etmezler. Bu nedenle, bol bol su ve içecekleri sıvılarla beslenmeleri çok önemlidir.

Aşırı ısınmayı önleyin
Kendinizi aşırı ısınmaktan korumak için, özellikle öğleden sonraları doğrudan güneş ışığından kaçınmak en iyisidir. Kafanızı bir şapka ile kapatmanız, bolca içmenizi ve serinlik yerlerde durmanız gerekir. Gerekirse, kafanızı ya da tişörtünü ıslatabilir ya da bir fan kullanabilirsin. Makyajla güneş kremi nasıl kullanılır?

Kavurucu sıcak bir günde kesinlikle ne yapmamalısın? Kendinizi buz gibi suyla soğutmayın. Kan damarlarınız ısı nedeniyle geniş açık ve soğuk nedeniyle daralacak. Bu nedenle, vücudunuzdaki ısı daha zor çıkacaktır. yani bu durum vücudunuzun ısınma riskini arttırır.

Aşırı ısınma belirtileri
Yıldızları görmek, bayılıyormuş gibi hissetmek
Baş ağrısı ve baş dönmesi
Konsantrasyon problemleri ve doğru düşünememek
Kas ağrıları veya güç kaybı
Aşırı susuzluk
Kusma Saçınızı güneşten nasıl korursunuz?

Şiddetli güneş çarpması durumlarında bilinç gidebilir. Eğer kişi nefes alıyorsa soğuk duş veya ıslak havlu kullanarak hemen soğutmaya başlayabilirsiniz. Bilinci yerine geldiğinde, bol bol içecek verin. Aşırı ısınan kişi kusturmaya devam ederse, huzursuz veya şaşkınsa yada bilinci gidip geliyorsa hemen hastaneye götürün.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler