Ana SayfaYEMEKTATLI TARİFLERİOlgun İncir Reçeli Tarifi

Olgun İncir Reçeli Tarifi

Olgun incir reçeli tarifi vereceğiz. İncir reçelini sadece yeşil incir değil, olgun incirden de yapabilirsiniz. Tüm inciri, incirin ağaç üzerinde ham ve küçük haline verilen isimdir. İncir ham halinde ile yumuşamaya başlar ve  sapının sararması ile dalından koparak yere düşer. İşte bizim incir yapacağımız incir tam olarak yere düşen incirdir. Olgun incir reçeli yapmak istiyorsanız incir ağaçlarının altlarına gidip yere dökülmüş olan incirleri toplamanız gerekir. Kuru incirin sağlık açısından faydaları

Olgun İncir Reçeli İçin gerekli malzemeler

1 ) 40 adet veye isteğe göre daha fazla olgun inciri

2 ) 40 adet incir için 4 kilo şeker

3 ) Limon suyu ve rendelenmiş limon kabuğu

4 ) 10 litre su

5 ) isteğe göre kurutulmuş karanfil veya turunç

1Yapılışı

1 ) Öncelikle bir kazanın ağzına kadar su doldurup yıkanmış olan tum incirleri kazanda 2 şer saat bekletilip sap kısmının acılığını bırakması sağlanır. Gün içinde 4 defa su değiştirme işlemi yapılır ve sap kısmının acılığını bırakması sağlanır. Taze incir neden yemeliyiz?

 

2 ) Sonra kazanın altı yakılır ve tum incirler yumuşayana kadar  kazanda kaynatılır. Kaynatılan incirler yaklaşık olarak 3 saat sonra yumuşamaya başlayacaktır. İyice yumuşadığına karar verilen tum incirleri süzgeç yardımıyla kazandan çıkarılır ve havlunun üzerine konur.

3 ) Olgun inciri reçeli için gerekli olan şerbet yapımına geçilir. 10 lt suyun içine 4 kilo şeker dökülür ve yavaş yavaş kaynatılarak, karıştırılarak şerbet oluşması sağlanır. Şerbet kıvamına 2geldiğinde içine suyu süzülmüş olan tum incirleri eklenir, limon suyu dökülür, rendelenmiş limon kabukları da eklenip 1 saat boyunca yavaş yavaş karıştırılarak kaynatılır.

4 ) 1 saat boyunca kaynatılan incir, reçel ile iyice bütünleşip kıvamını aldığında karanfil parçaları eklenir ve 10 dakika daha kaynatılır.

 

5 ) 10 dakika daha kaynatılmış olan tum incirleri artık reçel haline gelmiştir. Kazan ateşin üzerinden indirilir. Olgun incir reçeli kavanozların içine yerleştirilip soğuması beklenir.

6 ) Soğutulmuş tum inciri reçeli artık servis edilmeye hazır hale gelmiştir.

37 ) Olgun inciri reçeli yapılırken ağaçtan toplanmış incirler kullanılmamalıdır. Bu incirler su içinde bırakıldıklarında acı sütünü bırakmayacaklarından tatları acı olacaktır.

8 ) Olgun inciri reçelinin yanında ceviz içi ile servis etmelisiniz. İncir ve ceviz birbirini tamamlayacağından muhteşem bir lezzet oluşturacaktır.

9 )  Olgun incirlerini az kaynatmanız halinde sert, çok kaynatmanız halinde lastik gibi sünecek incirler olacaktır. Bu nedenle kaynatma miktarına dikkat etmeli ve sürekli incirleri eliniz ile kontrol etmelisiniz.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler