Ana SayfaSAĞLIKBağrsak Düğümlenmesi Neden Olur?

Bağrsak Düğümlenmesi Neden Olur?

Yetişkinlerde bağırsak düğümlenmesi nedenleri arasında; bağırsak hareketlerinin aşırı artması, kalın bağırsakta yerleşen tümörler ya da iltihaplanmalar, geçirilmiş bağırsak cerrahisi operasyonları ve bu operasyonlar sonrası oluşan yapışıklıklar sayılabilir.

Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri Nelerdir?
Bağırsak düğümlenmesinde belirtilerin genellikle bağırsak tıkanıklığına bağlı oluştuğunu Belirtiliyor. Çoğu vakada belirtiler şunlar:

Gaz ya da dışkı çıkaramama,
karında aşırı şişkinlik,
şiddetli bulantı ve kusma,
karında şiddetli ağrı ve hassasiyet,
hızlı kalp atışı,
hızlı nefes alıp verme,
kanlı dışkılama,
ilerlemiş vakalarda ateş.

Bağırsak düğümlenmesi, kendiliğinden geçebilen bir klinik durum değildir. Hızlıca doğru teşhis konularak acil tedaviye geçilmesi gereken acil bir klinik durumdur. Tedavide ilk aşamada sert özel kolonoskopi cihazları ile anüsten kolona girilerek dönmüş bağırsak segmenti eski haline döndürülebilir. Vakaların ciddi bir kısmında, bu tedavi işe yarasa da; özellikle geç kalınmış, erken saatlerde müdahale edilememiş vakalarda bu tedavi metodu yeterli kalmayıp cerrahi operasyon gerekebilmektedir.

Bağırsak düğümlenmesi, erken tanı konulup tedavi edilmezse hayati risk doğuracak klinik durumlara neden olabilmektedir. Hızlı bir şekilde tanı konulup tedaviye geçilmezse ilgili barsak segmentinde kan akımının kesilmesine bağlı kısa sürede doku kaybı, bağırsağın kendiliğinden delinmesi ve buna bağlı yaygın karın zarı iltihabı gelişir. Bu karın zarı iltihabının yayılması, yaygın tüm vücut enfeksiyonuna ve takibinde çoklu organ yetmezliğine yol açarak hayati tehlikeye neden olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler